PsyCoDiVIA projekt beszámoló

Intenzív telefonhasználat vak és gyengénlátó felnőttek körében: függőség vagy szükséges segédeszköz?

A látássérült emberek számára a telefon fontos kapcsolatot, struktúrát és biztonságot nyújt. Az intenzív telefonhasználat függőségnek tekinthető, vagy a mindennapi életük elengedhetetlen segédeszköze?

A legutóbbi PsyCoDiVIA-találkozón több országból érkezett segítő szakemberek beszéltek a szokás és a függőség közötti vékony határvonalról. Hogyan diagnosztizálhatjuk és érthetjük meg a függőséget ebben az összefüggésben? Fontos megvizsgálni a mindennapi életre gyakorolt hatást, különösen azért, mert gyakran nehéz meghatározni, hogy a diagnosztikai kritériumok szerint valóban fennáll-e függőség.
„Azonosítsuk a kiváltó okokat, stresszfaktorokat és hátteret – ez is a diagnosztika része” – idézte az egyik résztvevő.

Mik a tapasztalataid vagy meglátásaid? Szerinted az intenzív telefonhasználat egyenlő a függőséggel? Írd meg a véleményed kommentben a Facebook oldalunkon!

A PsyCoDiVIA project egy nemzetközi projekt, amelyben öt különböző ország segítő szakemberei osztják meg tudásukat a vak és gyengénlátó felnőtteknél diagnosztizált pszichológiai és pszichiátriai problémákról. A projekt célja, hogy új módokat találjunk a viselkedésük jobb megértésére és irányítására.

Az együttműködésben részt vevő intézmények:

A projekt az Erasmus+ | Education & Training támogatásával valósul meg.

Hashtags for Facebook/Twitter search: #PsyCoDiVIA #Látássérülés #Függőség #InnovációAzEllátásban #Telefonhasználat #MentálisEgészség #Tudásmegosztás

Megjelent a Jaws, Fusion és ZoomText 2025-ös kiadása

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány honlapján megjelenő hír szerint október 30-án megjelent
a Freedom Scientific képernyőolvasó termékcsomag 2025-ös főverziója.
A csomag komponenseinek verziószáma a következő lett:
Jaws 2025 2410.106.400,
Fusion 2025 2410.25.400,
ZoomText 2025 2410.58.400.

Az új kiadás jellemzőiről az Alapítvány honlapján tájékozódhatsz, az online és az offline letöltő linkek a linkelt cikkben, valamint honlapunk jobboldali oldalsávjának Jaws, NVDA letöltések szakaszában is megtalálhatod.
A képernyőolvasókkal és igénylésükkel kapcsolatos tájékoztatót a Diákok / Jaws, NVDA letöltések oldalon találod. Ugyanitt három olyan fejezetet is találsz, amelyek a liszensz meghosszabbítását, a 2024-ről 2025-re történő átállást, valamint a 2024-es főverzió eltávolítását ismertetik.
Fontos tudnod, hogy a 2025-ös kiadás nem frissíti, hanem meghagyja a 2024-es kiadást, amely év végéig természetesen tovább frissül! Ha sikeresen telepítetted a 2025-ös kiadást, és a 2024-esre már nincs szükséged, akkor a linken található leírás szerint távolítsd el a 2024-es kiadást!

Megérkezett az NVDA 2024 októberi frissítése

Október 28-án frissült az NVDA ingyenes, nyílt forráskódú képernyőolvasó, amelynek új verziószáma: 2024.4.0.34423.

A számítógépünkre korábban telepített NVDA automatikusan frissít az új verzióra a képernyőn megjelenítve az NVDA frissítés üzenetet. A telepítést a Frissítés letöltése nyomógomb választásával indíthatjuk el. A telepítő a meglévő változatot a megszokott varázslóval, automatikusan frissíti.
A sikeres frissítést követően érdemes ellenőrizni az új verziószámot a Súgó/Névjegy (Insert+N, S, N, N, Enter), illetve az újdonságokat a Súgó/Újdonságok (Insert+N, S, J) menüben. Ez utóbbit mielőbb érdemes átolvasni, mert számos változás következett be.

A képernyőolvasókkal és igénylésükkel kapcsolatos tájékoztatót pedig a Diákok/Jaws, NVDA letöltések oldalon helyeztük el.

„Just two steps” (Csak két lépés)

Út az inkluzívabb és hozzáférhetőbb oktatásért

A „Just two steps” (Csak két lépés) európai projekt lényege, hogy az iskolákat inkluzívabbá és hozzáférhetőbb környezetűvé tegyék, ahol minden fogyatékkal élő és nem fogyatékkal élő gyermek kibontakozhatja képességeit.

Budapest: Találkozó a projekt-tevékenységek tervezésére

A „Just two steps” (Csak két lépés): Az inklúzió és a részvétel iskolái” egy projekt, amelyet a milánói CBM támogat a torinói Istituto dei Sordi-val és iskolánkkal együttműködésben. A projekt Olaszországban (Milánó és Torinó) és Magyarországon valósul meg, az Európai Unió (#EU) társfinanszírozásával az Erasmus+ program (#ErasmusPlus) keretében.

Októberben iskolánkban szerveztünk találkozót a projekt-résztvevőknek.

A találkozó célja olyan tevékenységek megtervezése és kidolgozása volt, amelyek mindkét országban, az általános és a középiskolákban is bevonják a közösségeket.

  1. lépés: olyan iskolákban dolgozókból álló gyakorlati közösség építése, akik időről-időre találkoznak és a fogyatékkal élők jogaival, az Univerzális tanulás-tervezéssel (Universal design for learning) kapcsolatos tudásukat mélyítik, és mindenki számára elérhető oktatást fejlesztenek. Ez az együttműködésen alapuló csoport egy olyan teret alakít ki, ami a jó gyakorlatok cseréjének helyszíne lesz, ahol meg lehet majd osztani a saját tapasztalatokat és ki is lehet próbálni azokat.
  2. lépés: inklúziós és részvételi foglalkozások tervezése, „Akadályok nélküli iskola”, ahol 6-13 éves diákok alakítják ki iskolai és társadalmi környezetüket úgy, hogy azok inkluzívabbak legyenek. Az osztályok együtt dolgoznak, együtt ismerik fel azokat az akadályokat, amelyekkel naponta szembesülnek, és konkrét megoldásokat javasolnak a tanulási környezetük hozzáférhetőségének és inkluzívabbá tételének javítására. Olyan folyamatokat alakítanak ki, amelynek célja a saját autonómiájuk, a tudatosságuk és az együttműködésük megerősítése.
  3. lépés: fogyatékkal élő tanulókból és családjaikból álló nemzetközi csoport létrehozása, akik rendszeresen találkoznak online, hogy megvitassák az oktatási környezetben tapasztalható megkülönböztetés fő formáit. Ennek a csoportnak az a célja, hogy felhívja a diákok, az iskolai dolgozók és más családok figyelmét azokra a fizikai, szociális, viselkedési és kulturális akadályokra, amelyekkel a fogyatékkal élők nap, mint nap szembesülnek. Az inklúzió tanulási környezetekben való előmozdítása érdekében a csoport ajánlásokat tartalmazó dokumentumot, és egy figyelemfelkeltő videót készít a fogyatékossággal kapcsolatos előítéletek és sztereotípiák ellen.

Folytatjuk!

A projekt rendszeres találkozókkal, pedagógus-képzésekkel és diákoknak szóló workshopokkal folytatódik, ahol megosztjuk a magyar és az olasz iskolák erőforrásait és tapasztalatait.

Ez az Olaszország és Magyarország közötti együttműködés megerősíti azt a közös célt, hogy egy olyan oktatási rendszert építsünk ki, amely felkarolja a sokszínűséget és a különbözőségeket, értékelve minden, a tanulókban rejlő lehetőséget, függetlenül a tanulók képességeitől.

Just Two Steps logo

Nyílt nap a Szakiskolában!

Tájékoztatjuk honlapunk látogatóit, hogy a Szakiskola nyílt napot tart a
8. osztályosok részére 2024. november 8-án, pénteken, 8:30h-tól 12h-ig.

Ugyancsak nyílt napot tart a Készségfejlesztő Iskola,
amely 2024. november 14-én, csütörtökön, reggel 10h-tól várja az érdeklődőket.

A jelentkezéseket a szakiskola@vakisk.hu e-mail címre várjuk!

Szeretettel várjuk látogatóinkat, hogy bemutathassuk Szakiskolánkat, műhelyeinket!

Megjelent a Jaws, Fusion és ZoomText 2024 szeptemberi kiadása

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány honlapján megjelenő hír szerint szeptember 11-én megjelent
a Freedom Scientific képernyőolvasó termékcsomag 2024-es főverziójának júliusi  frissítése.
A csomag komponenseinek verziószáma a következő lett:
Jaws 2024 2409.2.400,
Fusion 2024 2409.1.400,
ZoomText 2024 2409.2.400.

Az új kiadás jellemzőiről az Alapítvány honlapján tájékozódhatsz, az online és az offline letöltő linkeket a linkelt cikkben, valamint honlapunk jobboldali oldalsávjának Jaws, NVDA letöltések szakaszában is megtalálod.
A képernyőolvasókkal és igénylésükkel kapcsolatos tájékoztatót a Diákok / Jaws, NVDA letöltések oldalon találod. Ugyanitt két fejezetet is találsz, amelyek a liszensz meghosszabbítását és a 2023-ról 2024-re történő átállást ismertetik.
Fontos tudnod, hogy a 2024-es kiadás új alkalmazásként települ, nem frissíti, hanem meghagyja a 2023-as kiadást, amely a támogatás végéig természetesen tovább frissül!

Megérkezett az NVDA 2024 szeptemberi frissítése

Szeptember 9-én frissült az NVDA ingyenes, nyílt forráskódú képernyőolvasó, amelynek új verziószáma: 2024.3.1.33894.

A számítógépünkre korábban telepített NVDA automatikusan frissít az új verzióra a képernyőn megjelenítve az NVDA frissítés üzenetet. A telepítést a Frissítés letöltése nyomógomb választásával indíthatjuk el. A telepítő a meglévő változatot a megszokott varázslóval, automatikusan frissíti.
A sikeres frissítést követően érdemes ellenőrizni az új verziószámot a Súgó/Névjegy (Insert+N, S, N, N, Enter), illetve az újdonságokat a Súgó/Újdonságok (Insert+N, S, J) menüben. Ez utóbbit mielőbb érdemes átolvasni, mert számos változás következett be.

A képernyőolvasókkal és igénylésükkel kapcsolatos tájékoztatót pedig a Diákok/Jaws, NVDA letöltések oldalon helyeztük el.